مراحل طراحی یک رژیم اختصاصی

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

امروزه بسیاری از افراد به دنبال دریافت یک رژیم غذایی برای رسیدن به وزن دلخواه خود میباشند. اگرچه طراحی یک رژیم نیاز به تخصص بالایی دارد ولی دانستن مراحل طراحی یک رژیم استانداد برای هر فردی که میخواهد از این رژیم ها استفاده نماید میتواند مفید و پرفایده باشد. بگذارید در این مقاله به اختصار این مراحل را توضیح دهیم

مرحله اول: تعیین وزن مناسب

در اولین مرحله با توجه به شرایط مختلف و امکانات باید مناسب ترین وزن برای افراد محاسبه شود. در این مرحله گاهی فقط بر اساس قد، جنسیت و سن افراد و گاهی با استفاده از چربی سنج ها و گاهی نیز با استفاده از دستگاههایی همچون دستگاه آنالیزر ترکیب بدنی وزن دقیق افراد محاسبه میگردد.  اغلب متخصصان از شاخص قد و جنسیت برای این محاسبه استفاده میکنند. توصیه ما استفاده از چربی سنجها میباشد.

 

مرحله دوم: تعیین انرژی مورد نیاز روزانه

در این مرحله باید با دقت میزان انرژی مورد نیاز مورد محاسبه قرار گیرد. رایج ترین روش برای این منظور محاسبه متابولیسم پایه و سپس استفاده از فرمول هریس و بندیکیت برای محاسبه انرژی مورد نیاز روزانه بر اساس سطح فعالیت بدنی افراد میباشد. در این مرحله افراد باید میزان فعالیت هفتگی خود را به صورت متوسط به متخصص گزارش دهند.

 

مرحله سوم: هدف چینی

باید مشخص شود که فرد چه میزان باید تغییر وزن دهد و هر روز چند کیلوکالری باید در رژیم خود تغییر ایجاد کند. به عنوان مثال اگر فردی انرژی روزانه 2500 کیلو کالری داشته باشد با کاهش 500 کیلو کالری در روز به صورت میانگین در ماه 15000 کیلو کالری یعنی تقریبا دو کیلو از وزن خود را کم خواهد نمود.

 

مرحله سوم: تعیین درصد درشت مغذی ها از رژیم

انسان باید سه دسته عمده درشت مغذی ها را شامل کربوهیدرات، چربی و پروتئین  در رژیم خود داشته باشد. اغلب افراد 55 درصد از انرژی روزانه خود را به کربوهیدارت، 30 درصد به چربی و 15 درصد به پروتئین اختصاص میدهند. در صورتی که فردی به دنبال کاهش وزن باشد باید از میزان کربوهیدارت کمتری  استفاده نماید و برعکس در مورد افرادی است که بخواهند وزن بگیرند. درصد ها در این بخش بر اساس شرایط افرد تعیین میشود.

در همین مرحله بعد از تعیین درصد ها میزان گرم مورد نیاز از هر یک از درشت مغذی ها نیز برای هر فرد تعیین میگردد.

 

مرحله چهارم: تعیین واحد های غذایی

در شبانه روز ما باید از دسته های مواد غذایی زیر در رژیم خود داشته باشیم. این دسته ها به شرح ذیل میباشند:

گروه شیر

گروه میوه 

گروه سبزیجات

گروه قندهای ساده

گروه نان و غلات

گروه گوشت

گروه چربی

 

در اغلب موارد توصیه میشود  2 واحد شیر،  5 واحد میوه، 4 واحد سبزی و  3 واحد قند ساده در رژیم افراد باید باشد. بر همین اساس میزان واحد مورد نیاز از گروه نان و غلات و گوشت و چربی نیز بر اساس داده های مرحله قبل محاسبه خواهد شد.

بگذارید در این مرحله یک مثال کاربردی بزنیم.  به عنوان مثال در محاسبه مشخص شد که فرد باید 2 واحد نان و غلات مصرف کند. بر اساس جدول  نان و غلات که در زیر مشاهده مینمائید یک عدد سیب زمینی پخته یک واحد غلات محسوب میشود و ما میتوانیم در کنار آن از نصف لیوان ماکرونی پخته نیز استفاده نمائیم.  از ویژه گی های مثبت این روش، باز بودن حق انتخاب بر اساس جدول رژیم غذایی میباشد.

 

 

البته که مشابه این جدول برای سایر گروههای غذایی نیز وجود دارد.

شاید با مطالعه این مقاله با سختی های طراحی یک رژیم اختصاصی تا حد زیادی آشنا شده باشید. دقت در اجرای مراحل فوق میتواند در طراحی یک رژیم موفق نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

بگذارید خبری خوش به شما بدهم و آن این است که کلیه مراحلی که در بالا گفته شد به صورت یک تکنولوژی هوشمند طراحی و پیاده سازی شده است. این سیستم هم اکنون در سایت پارس جیم فعال میباشد و میتواند بر اساس داده هایی که از خودتان وارد سیستم میکنید به صورت کاملا هوشمند و بر اساس روش فوق رژیم شما را طراحی و در اختیارتان قرار دهد.

این سیستم برای اولین بار و به صورت حرفه ای توسط پارس جیم طراحی شده است و استفاده از آن برای مدتی محدود رایگان میباشد. هم اکنون میتوانید وارد سایت پارس جیم شوید و پس از ثبت نام از رژیم هوشمند آن استفاده نمائید.

مراحل استفاده از این رژیم در سایت پارس جیم به شرح ذیل میباشد:

1- ثبت نام در پار جیم

2- فعال سازی اشتراک رایگان

3- مراجعه به بخش سرویسها

4- انتخاب رژیم لاغری

5- صبر کنید تا سستم لود شود. سپس داده های خود را وارد سیستم نمائید

6- دریافت رژیم شما

 

هم اکنون میتوانید ثبت نام نمائید

راهنمایی تصویری و ویدئویی استفاده از پارس جیم در این بخش قرار دارد.
 

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

 

دریافت یک برنامه بدنسازی از پیشرفته تا مقدماتی

13 مرداد 1397

استفاده از یک برنامه علمی و کاربردی در  بدنسازی میتواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شود. همچنین عدم وجود یک برنامه کاربردی و علمی میتواند باعث سرخوردگی در...

مراحل طراحی یک رژیم اختصاصی

12 مرداد 1397
مراحل طراحی یک رژیم اختصاصی

امروزه بسیاری از افراد به دنبال دریافت یک رژیم غذایی برای رسیدن به وزن دلخواه خود میباشند. اگرچه طراحی یک رژیم نیاز به تخصص بالایی دارد ولی دانستن مراحل طراحی...

رژیم + برنامه تمرین بدنسازی اختصاصی دریافت فوری

دریافت کد تخفیف 100 درصدی

آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن

برای دریافت کد تخفیف نام و ایمیل خود را وارد نمائید. کد تخفیف و نحوه استفاده برای شما ایمیل میشود

نام خود را وارد نمائید
ایمیل خود را وارد نمائید
Invalid Input