ورزش درمانی

ورزش درمانی (18)

تمرینات کششی همواره یکی از اجزاء مهم هر برنامه تمرینی میباشد که گاهی به صورت مستقل نیز میتواند باعث فواید زیادی در بدن گردد. افزایش راحتی و ریلاکسیشن عضلات، کاهش استرس، جلوگیری از پوکی استخوان، بهبود گردش خون و ایجاد احساس نشاط برخی از اثرات مفید این تمرینات میباشد. در این بخش برخی از این تمرینات به عنوان نمونه اشاره شده اند.

 

توصیه میشود هر یک از تمرینات زیر را برای دو ست و هر بار 15 ثانیه اجرا فرمائید

اجرای سه روز در هفته کفایت خواهد کرد

 

آرزوی موفقیت برای شما داریم

شاید شما برای اینکه وزنتان را کم کنید، دست به هر کاری زده باشید و متاسفانه از هیچکدام از روشهای رایج نتیجه مطلوب را دریافت نکرده باشید. در این مطلب ما قصد داریم تا شما را با روشهای عجیب برای کاهش وزن آشنا کنیم.

عضلات متعددی در بدن انسان باعث اجرای حرکات و نیز اجرای بدون خطر حرکات در نتیجه تثبیت مفاصل وجود دارند. عضلات روتیتور کاف که در ناحیه مفصل بازو (محل اتصال سر استخوان بازو به کتف در حفره گلنوئید) قرار گرفته اند در ضمن حمایت از برخی از حرکات عمده در این ناحیه باعث تثبیت سر بازو در حفره گلنوئید و ممانعت از آسیب در مفصل شانه در حین حرکات مختلف ورزشی میگردند. عضلات روتیتور کاف شامل عضلات تحت کتفی، فوق خاری، تحت خاری و گرد کوچک میشود. بجز عضلات تحت کتفی مابقی عضلات در حرکت چرخش خارجی استخوان بازو نقش دارند.

عارضه آرنج گلف بازان از مشکلات و صدمات عمده ای میباشد که به صورت مزمن در بسیاری از افراد حتی کسانی که در سرتاسر عمرشان گلف هم بازی نکرده اند مشاهده شده است. این عارضه جزء آسیب هایی میباشد که در اثر اجرای حرکات مکرر و تکراری با عضلات ضعیف یا مستعد آسیب انجام میشود. در این عارضه عضلات فلسور انگشتان و  مچ دست که عموما از بخش داخلی آرنج منشا میگیرند ملتهب میشوند.

 

 

دیابت یک اختلال متابولیکی میباشد که در آن افزایش قند خون مشاهده میگردد. تخمین زده میشود که بیش از بیست میلیون نفر در سرتاسر آمریکا به دیابت مبتلا میباشند.

 

 

تعادل و توازن در حرکات و عضلاتی که در یک مفصل مشترک اعمال حرکت میکنند برای یک زندگی سالم امری حیاتی میباشد. باید بدانیم که عضلات در یک مفصل با اعمال نیروی انقباضی میتوانند موجب حرکت شوند ولی در زمان استراحت و وضعیت عادی توازن نیرو در دو سمت یک مفصل میتواند باعث آرامش و نیز بهبود کارایی گردد. نمونه یک تعادل در شکل زیر قابل مشاهده میباشد.

 

 

عدم تعادل در بدن در نقاط مختلف میتواند منجر به ناهنجاری هایی همچون کیفوز، لوردوز و.... گردند. انواع عدم تعادل میتواند در اثر دلایل مختلفی اتفاق بیافتد، منجمله حرکات تکراری در تمرینات ورزشی، حرکات تکراری در کارهای مختلف با توجه به وظایف شغلی و نیز برخی از عادتها در این میان نقش آفرین میباشند. به عنوان مثال در یک شناگر که عملا از عضلات سینه ای خود به کرات استفاده میکند بدن در ناحیه قدامی دارای عضلات کوتاه تری نسبت به عضلات ناحیه پشت برخوردار است. همچنین فردی که در ساعات متماد از روز و شب را مشغول تایپ و فعالیتهای کامپیوتری میباشد در عضلات پشت کشیدگی و در نتیجه کیفوز محتمل خواهد بود. نمونه این دسته از مشکلات را میتوانید در افرادی که به یک فعالیت تکراری مثل چکش زدن از یک سمت بدن مشغول میباشند را بیابید. این افراد از دردهایی در یک سمت از بدن که عضلات آن بیشتر منقبض میباشند رنج میبرند.

 

 

چه باید کرد؟

هر گونه مشکلی که در اثر عدم توازن عضلات اتفاق میافتد میتواند با استفاده از تمریناتی که باعث ریلاکس و کشیده شدن عضله تحت انقباض به همراه تقویت عضلات مقابل همراه است بهبود یابد. همچنین باید بدانیم که گاها حرکات تکراری در یک مفصل که همراه با ضعف و آسیب آن عضله و مشکل در مفصل مربوط بدان همراه است باید با دقت مورد مداوا و بهبود قرار گیرد.

 

امید است این مقاله مفید واقع شده باشد

منبع: مجله علوم ورزشی

در این بخش سه تمرین آموزش داده شده است که به فرم دهی و تقویت عضلات پایین تنه کمک میکند.

در حالی که دمبل 2-3 کیلویی در دست دارید صاف و کشیده بایستید. به آرامی بالاتنه را به سمت جلو هدایت کنید. همزمان با جلو بردن بالاتنه پای راست را به سمت پشت ببرید. در این مرحله استخوان لگن خاصره باید در موازات زمین باشد.

تمرینات زیر تقویت عضلات اطراف تنه و لگن و عضلات دست و پا را موجب میشوند. این تمرینات موجب نیرومند شدن عضلاتی که در زایمان دخیل هستند،  میشوند. انجام این تمرینات کاهش کمر درد، یبوست و تورم دستها و پاها را به دنبال دارد.

قبل از انجام و شروع تمرینات با پزشک خود مشورت نمایید.

در حین تمرین به خود فشار نیاورید و توجه داشته باشید که ضربان قلبتان بالا نرود.

آرتروز گردن یکی از شایع ترین دردهای ناحیه ستون فقرات است که در دوران بزرگسالی به وقوع می افتد. این مشکل ناشی از کم شدن فاصله بین مهره ها به دلایل مختلف از جمله کهولت سن، حرکات نامناسب بدنی، عضلات ضعیف و.... میباشد.

یکی از مهمترین دردهایی که اغلب افراد جامعه، بخصوص افراد کم تحرک که به تازگی به ورزش روی آوردند  و یا افرادی با وزن بالا را درگیر خود میکند صدای تلق تلق و گاهاٌ درد های جلوی زانو میباشد این عارضه به نام کندروملاسیا یا Chondromalacia patella نیز شناخته میشود. باید بدانیم که مفصل زانو از مفاصل پیچیده بدن بوده که با ساختاری سینویال دارای شکل آناتومیک کندیلی میباشد. این مفصل توسط لیگامنتهای قدرتمند صلیبی قدامی و خلفی و نیز لیگامنتهای جانب داخلی و کندیلها تقویت شده و مینیسک های داخل و خارج نیز مانع از جابجایی در استخوانهای این مفصلی میگردند. همچنین عضلات قدرتمندی در جلو، عقب و پهلو ها بر روی استحکام این مفصل پر تحرک نقش ایفا میکنند. این مفصل از ارتباط استخوان فمور یا ران و درشت نی یا تیبیا تشکیل شده و استخوان کشکک نیز با قرار گرفتن در جلوی این مفصل مانع از حرکت غیر عادی باز شدن (هایپر اکستنشن) میگردد.

 

دریافت یک برنامه بدنسازی از پیشرفته تا مقدماتی

13 مرداد 1397

استفاده از یک برنامه علمی و کاربردی در  بدنسازی میتواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شود. همچنین عدم وجود یک برنامه کاربردی و علمی میتواند باعث سرخوردگی در...

مراحل طراحی یک رژیم اختصاصی

12 مرداد 1397
مراحل طراحی یک رژیم اختصاصی

امروزه بسیاری از افراد به دنبال دریافت یک رژیم غذایی برای رسیدن به وزن دلخواه خود میباشند. اگرچه طراحی یک رژیم نیاز به تخصص بالایی دارد ولی دانستن مراحل طراحی...

رژیم + برنامه تمرین بدنسازی اختصاصی دریافت فوری

دریافت کد تخفیف 100 درصدی

آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن

برای دریافت کد تخفیف نام و ایمیل خود را وارد نمائید. کد تخفیف و نحوه استفاده برای شما ایمیل میشود

نام خود را وارد نمائید
ایمیل خود را وارد نمائید
Invalid Input