توان هوازی و نقش آن در دونده های سرعتی

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سیستم انرژی اصلی در دو های سرعت

نام دونده های سرعتی و ورزشکاران انفجاری -سرعتی با سیستم انرژی بی هوازی عجین شده است. کمتر کسی است که سیستم انرژی هوازی و حداکثر اکسیژن مصرفی را در موفقیت ورزشکاران سرعتی عامل مهم و تاثیر گذاری بداند. آیا با توجه به این گفته باید در آماده سازی ورزشکاران سرعتی-انفجاری تنها بر روی آمادگی سیستم بی هوازی تاکید داشت؟

شاید در یک پاسخ سریع به پرسش قبلی اینگونه جواب دهیم که تقویت و آمادگی در سیستم انرژی بی هوازی شرط اصلی موفقیت یک ورزشکار در بخش سرعتی -انفجاری باشد، ولی جنبه ناپیدای دیگری هم وجود دارد که باید با دقت مورد توجه و بررسی توسط مربیان آماده سازی و بدنسازی گردد.

در نظر بگیرید یک دونده صد متر در مسابقه باید مسافت یکصد متر را با حداکثر سرعت طی نماید. اگر رکورد را 10 ثانیه در نظر بگیریم خواهیم دید که سیستم انرژی فسفاژن از دسته سیستم های بی هوازی در این تمرین همه کاره  است پس تا اینجا نتیجه این است که در مسابقه یک دونده سرعتی- انفجاری مثل دوی صد متر سیستم بی هوازی فسفاژن نقش تعیین کننده در موفقیت دارد. اما در تمرین وضعیت به چه گونه خواهد بود؟

تفاوت سیستم انرژی تمرین و مسابقه

ورزشکاران دو هایی مانند صد متر گاهی در طی یک جلسه 6 بار و یا بیشتر به صورت اینتروال به دوهای کوتاه و سرعتی مانند صد متر میپردازند. در واقع قانون تمرین به ما خواهد گفت که در هر جلسه در برخی مواقع تعدادی دوی صد متر با سرعت بالا را برای آمادگی به اجرا برسانیم. سوال اینجاست که بین هر تکرار از دویدن چند دقیقه باید رکاوری داشت؟ آیا همه ورزشکاران قادر خواهند بود رکاوری مناسبی داشته باشند؟

اگر ورزشکاری در بین تکرارها قادر به ریکاوری نباشد در تکرارهای بعدی قادر به اجرای تمرین حداکثری نخواهد بود. رکاوری در تمرینات سرعتی به معنی بازسازی سیستم فسفاژن و در کنار آن از بین بردن اسید های تولید شده احتمالی (در برخی از تکرار های طولانی تر) برای اجرای موفق در تکرار های بعدی خواهد بود. هر دوی بازسازی سیستم فسفاژن و از بین بردن اسید لاکتیک تولید شده به وجود اکسیژن و توانایی بدن در کسب اکسیژن ارتباط خواهد داشت. این بدین معنی است که اگر ورزشکاری از آمادگی قلبی و تنفسی مناسبی برخوردار نباشد قادر به ریکاوری مناسب در تمرین نخواهد بود و در نتیجه تمرین موثر و مفیدی نخواهد داشت و اگر ورزشکاری تمرین مناسبی نداشته باشد شانس موفقیت کمتری خواهد داشت.

نتیجه:

به نظر میرسد در این چند خط قادر شدیم که اهمیت تمرینات هوازی و آمادگی قلبی و تنفسی را برای مربیان بدنسازی و ورزشکاران این حوزه بیان کنیم. تجربه شخصی و گزارش کتب مختلف توصیه میکند که برای اینگونه ورزشکاران بهترین زمان برای بهبود آمادگی قلبی و تنفسی در مرحله آمادگی عمومی خواهد بود و در طول فصل مسابقات و آمادگی اختصاصی تنها به تمرینات نگهداری در حوزه آمادگی هوازی بپردازیم تا کمترین اثر مخل در سرعت و حرکات انفجاری را داشته باشد. سعی خواهم کرد در فرصتی مناسب نمونه تمرینات هوازی برای اینگونه ورزشکاران را هم گزارش کنم.

امیدوارم گزارش امروز برای همه شما بخصوص مربیان بدنسازی مفید بوده باشد.

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

 

رژیم + برنامه تمرین بدنسازی اختصاصی دریافت فوری

دریافت کد تخفیف 100 درصدی

آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن

برای دریافت کد تخفیف نام و ایمیل خود را وارد نمائید. کد تخفیف و نحوه استفاده برای شما ایمیل میشود

نام خود را وارد نمائید
ایمیل خود را وارد نمائید
Invalid Input