تمرینات شکم بلی یا خیر؟

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش میباشند. دو سوال مهم در مورد تمرینات ناحیه شکم برای افراد وجود دارد که پاسخ بدان میتواند راهگشای بسیاری از مشکلات امروزه بشر ماشینی باشد. به راستی آیا اجرای این تمرینات برای بدن نیاز است یا خیر؟  آیا افراد میتوانند از این تمرینات برای کاهش چربی ناحیه شکم استفاده ببرند یا خیر. اجازه دهید در ادامه به پاسخ هر دوی این سوالات بپردازیم.

آیا انجام تمرینات در ناحیه شکم برای بدن نیاز است؟

بدن انسان در ناحیه مرکزی و در ناحیه لگن و کمر از آسیب پذیری زیادی برخوردار میباشد. در واقع حفظ پایداری بدن در این ناحیه نیازمند وجود عضلات مناسب و قدرتمند میباشد. هر چه که بر میزان سطح و شدت فعالیت های بدنی افزوده میشود نیاز به عضلات قدرتمند تر در این ناحیه بیشتر به چشم میخورد. به عنوان مثال یک فرد ورزشکار حرفه ای که دارای سطح فعالیت بالاتری میباشد برای جلوگیری از آسیب و نیز افزایش عملکرد حرکتی خود نیاز به عضلات قدرتمند تر در این ناحیه خواهد داشت.

همانگونه که در تصویر زیر مشخص است این ناحیه دارای عضلات متعددی است که حرکات بدن به سمت جلو و عقب، پهلو ها و دورانی را کنترل میکند. در صورتی که شما در هر دسته از عضلات ناحیه کور دچار ضعف گردید این امر موجب فشار بیشتر بر مفاصل لگن و نیز ستون فقرات گشته و در نتیجه افراد در طولانی مدت برای مشکلات ستون فقراتی و یا لگنی مستعد تر خواهند بود. هر گونه تقویت در این عضلات بدن ما را تا حد زیادی نسبت به این مشکلات بیمه خواهد نمود.

 

توجه داشته باشید بسیاری از ورزشکاران حرفه ای با اینکه نیاز به تقویت عضلات در این ناحیه میباشد از این امر غافل میباشند و یا توجه کمتری بدان خواهند داشت. ورزشکاران برای حفظ تعادل و همچنین اجرای موفق بسیاری از مهارت های خود نیازمند حفظ و پایداری در ناحیه کور و در نتیجه تقویت عضلات در این ناحیه خواهند داشت.

آیا اجرای تمرینات در ناحیه شکم میتواند به کاهش وزن و چربی شکم منجر گردد؟

بسیاری از تحقیقات صورت گرفته در سالیان اخیر بر این امر تاکید دارند که تمرینات در ناحیه کور و یا شکم تاثیر معنی داری بر روی چربی های عضلات در ناحیه شکم نداشته اند. البته ناگفته نماند همه این محققان بر این باورند که تمرینات در ناحیه کور باعث تقویت عضلات در آن ناحیه شده و در نتیجه باعث سفت تر شدن و خوش فرم شدن در بخش قدامی شکم نیز میگردند. در واقع اگر بزرگ شدن امعا و احشای شکمی در طول زمان  همراه با شل بودن عضلات در ناحیه شکم همراه باشد میتواند منجر به بد فرمی در بخش قدامی شکم گردد. تمرینات در ناحیه کور با بهبود عضلات در ناحیه شکم مانع از بد شکلی ناشی از بزرگی امعا و احشای شکمی خواهد شد.

 

نتیجه گیری:


اجرای تمرینات ناحیه شکم و به طور کلی در ناحیه کور از بدن از دو منظر خوش فرمی بدن و جلوگیری از مشکلات در سالیان بعدی از زندگی لازم و ضروری میباشد. البته باید توجه نمائید که هر تمرینی برای هر کسی مناسب نیست و افراد باید تمرینات را از سطوح پایین تر آغاز و به تدریج آن را با شدت بیشتری ادامه دهند. لذا داشتن یک برنامه تمرینی مناسب میتواند برای آغاز یک دوره تمرینی بسیار مهم و حیاتی باشد.

 

با سپاس

منبع: مجله علوم ورزشی

برنامه های ویژه

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

 

رژیم + برنامه تمرین بدنسازی اختصاصی دریافت فوری

دریافت کد تخفیف 100 درصدی

آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن

برای دریافت کد تخفیف نام و ایمیل خود را وارد نمائید. کد تخفیف و نحوه استفاده برای شما ایمیل میشود

نام خود را وارد نمائید
ایمیل خود را وارد نمائید
Invalid Input