درمانی برای بی حالی و خستگی مفرط در افراد دیابتی

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

امروز بسیاری از افراد از خستگی مفرط و بی حالی رنج میبرند. برای این مشکل دلائل مختلفی وجود دارد و تنها در صورتی میتوان مشکل را برطرف نمود که دلیل آن را نیز بدانیم. عمده این خستگی ها ناشی از تغییرات فصول، غلظت خون، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی و شاید هم بیماری ها باشد.  یکی از بیماری هایی که میتواند باعث خستگی مفرط باشد دیابت است. بسیاری از افرادی که بدن آنها درگیر این بیماری میباشد شاید خودشان نیز از این وضعیت باخبر نباشند ولذا لازم است تا همه بزرگسالان برای بررسی وضعیت خود به مراکز درمانی مراجعه نمایند و با چند آزمایش ساده از وضععیت سلامتی خود مطلع شوند.

مقاومت انسولینی در دیابت


دیابت از فراگیر ترین بیماری هایی میباشد که امروز درصد بالایی از جمعیت بزرگسالان در کشورهای توسعه یافته را درگیر خود نموده است. متاسفانه کشور ما ایران نیز از این امر منفک نیست و بسیاری از بزرگسالان به صورت آشکار و یا پنهان از این بیماری رنج میبرند. یکی از مشکلاتی که بیماران دیابتی بعد از مدتی دچار آن میشوند خستگی مفرط و  بی حالی های دیابتی است. در این وضعیت افرادی که دچار بیماری دیابت میباشند به تدریج دچار مقاومت انسولینی میشوند. در مقاومت انسولینی بدن قادر به رساندن مواد قندی به سلول را نخواهد بود و در نتیجه با ووجد تغذیه عادی در این بیماران آنها از کم بودن انرژی و بی حال بودن رنج خواهند برد. برای اینکه بیماران دیابتی به این وضعیت دچار نشوند بایستی در تمام مراحل وضعیت قند خون را تنظیم نگه داشته و مانع از بروز مقاومت انسولینی غیر قابل کنترل در درازمدت شوند.

 

درمان تمرینی:


یکی از راههای کاهش در مقاومت انسولینی اجرای برنامه های تمرینی  با وزنه های خیلی سبک و یا تمرینات هوازی میباشد. در این شرایط بدن از سایر مکانیسم های برای انتقال قند به داخل سلول استفاده خواهد کرد و در نتیجه متابولیسم به وضعیت طبیعی تری خواهد رسید. توصیه میشود که کلیه تمرینات برای این بیماران زیر نظر متخصصین مربوطه اجرا شود.
تمرینات هوازی در شدت های زیر 60 درصد از ضربان قلب بیشینه برای این دسته از افراد توصیه میشد. همچنین تمرینات وزنه خیلی سبک با تکرارهای بالا میتواند برای این افراد توصیه شود.

 

درمان با تغذیه:


در سالهای اخیر توصیه های متفاوتی برای بی حالی ناشی از مقاومت انسولینی انجام شده است. یکی از راهکارهای مرسوم استفاده از قهوه، چای و یا حتی نوشیدنی های انرژی زا میباشد. بدون شک کافئین در بهبود متابولیسم و در نتیجه سرحال شدن این افراد نقش آفرین خواهد بود اما باید مراقب بود تا اگر افراد دیابتی دارای بیماری های چند گانه هستند کافئین برای آنها اثر مضر نداشته باشد. البته که نوشیدنی های انرژی زا با وجود اثر مفید در سرحال شدن این بیماران میتواند باعث افزایش فشار خون و همچنین ضربان قلب گردد که در این صورت توصیه میشود در استفاده از آن با دقت بیشتری برخورد شود.

درمان دارویی:
دارو درمانی برای بی حال و خستگی مفرط در بیماران دیابتی میتواند با مشاوره پزشک متخصص انجام شود.

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (1)

هنوز نظری ارسال نشده است
  1. مهرآسا

عالی بود. واقعا این سایت بی نظر هست

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

 

رژیم + برنامه تمرین بدنسازی اختصاصی دریافت فوری

دریافت کد تخفیف 100 درصدی

آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن

برای دریافت کد تخفیف نام و ایمیل خود را وارد نمائید. کد تخفیف و نحوه استفاده برای شما ایمیل میشود

نام خود را وارد نمائید
ایمیل خود را وارد نمائید
Invalid Input